Bārdainie īrisi ir ļoti populāra kultūra gan pasaulē, gan Latvijā. Pēc maniem aptuveniem aprēķiniem, Latvijā aktīvā audzēšanas apritē varētu būt ap 1000 bārdaino īrisu šķirņu, pasaulē vēl desmitām reižu vairāk.
(Šajā rakstā minu tikai bārdainos īrisus, t.i. : augstie bārdainie īrisi – TB (Tall Bearded), augums virs 70 cm, vidējie bārdainie īrisi – IB (Intermediate Bearded), augums no 40 līdz 70 cm, zemie bārdainie īrisi – SDB un MDB (Standart Dwarf Bearded un Miniature Dwarf Bearded), augums zem 40 cm.Vēl viena interesanta grupa – apmaļu īrisi – BB (Border Bearded), kuri faktiski ir zemāka auguma augstie īrisi, augums līdz 70 cm.)
Kā lai dārzkopis – amatieris, daiļdārznieks vai iesācējs kolekcionārs neapmulst milzīgā piedāvājuma priekšā? Gribu dalīties dažās atziņās un pārdomās, kuras varētu palīdzēt izvēles procesā, varbūt atturētu pirkt „kaķi maisā”, atrast sev, savam dārzam, kolekcijai vēlamāko un piemērotāko šķirni.
1.Īrisus stādīt saulainā vietā, irdenā un ūdens caurlaidīgā augsnē.
2.Bārdainie īrisi nav mitrumu mīloša kultūra. Lieks mitrums, pat īslaicīga applūšana sniega kušanas laikā tiem var būt nāvējoša, tādēļ labāk izvēlieties paaugstinātu vai slīpu vietu to stādīšanai. Neaizrauties ar īrisu laistīšanu! Aplaistīt var jaunos stādus to apsakņošanās periodā.
Jebkura populāra ziedu kultūra nemitīgi progresē. Īrisi nav izņēmums. Pēdējās desmitgadēs atsevišķu selekcionāru veiksmīgi atradumi ātri vien tiek kolēģu novērtēti un izmantoti tālākā selekcijas darbā. Vairākas unikāla krāsojuma šķirnes, kuras parādījās deviņdesmitajos gados, tolaik būdamas retas un krasi atšķirīgas no apritē esošajām, piesaistīja daudzu selekcionāru interesi, tika iekļautas selekcijas programās, tagad to pēcnācēji parādās katalogos, izstādēs, kolekciju dārzos, pārsteidzot un priecējot skatītājus.
Silti iesaku iepazīties ar Aldoņa Vēriņa lielisko rakstu „Krāšņās ziemeļu orhidejas – lielziedu īrisi” žurnāla „Dārzs un Drava” marta – aprīļa numurā.
Tik plašu un izsmeļošu pārskatu par īrisu pasaules aktualitātēm latviešu preses izdevumos diez vai izdosies atrast. Autors veltījis ne mazums laika, lai apkopotu statistiku par jaunākajām augsto bārdaino īrisu šķirnēm, to apbalvojumiem, labākajiem pasaules selekcionāriem. Rakstā izmantota no AIS (The American Iris Society) biļeteniem apkopota informācija par īrisu šķirņu vērtējumiem, sniegti paskaidrojumi par vērtēšanas un apbalvošanas sistēmu. Tagad īrisu draugiem būs saprotamāks, ko nozīmē burti HM, AM, DM pie šķirņu aprakstiem, kāda ir šo balvu hierarhija un piešķiršanas kārtība. Autors rūpīgi izpētījis arī Latvijas kolekcionāru katalogus, rakstā pieminējis gan jaunākās, gan agrākos gados ASV augsti novērtētās šķirnes, kuras jau atrodamas Latvijas kolekcionāru dārzos. (Rakstu varat izlasīt šeit: )
Pieredzējušam īrisu kolekcionāram ikgadēja īrisu pārstādīšana ir pierasta lieta, kolekcijas dārzs atrodas nepārtrauktā mainībā, katru gadu veidojas jaunas dobes, tiek atstādīti vērtīgāko šķirņu rezerves varianti, glābti un pārstādīti vārguļi, dalīti sabiezinātie ceri – tas ir nebeidzams process, kurā bez naža un dakšām neiztikt.
Iesācējam vai košumdārza īpašniekam, kuram daži īrisu ceri ir tikai papildinājums daudzām citu augu dažādībām, pirmo reizi turot rokā dažus iegādātus stādus vai arī mulsi uzlūkojot savu pārāk sabiezinātos stādījumus, var rasties vesela virkne jautājumu. Kad pārstādīt? Kā dalīt? Kādu vietu izvēlēties? Vai tas manis iegādātais apžuvušais stādiņš gandrīz bez saknēm vispār augs? Mēģināšu atbildēt uz galvenajiem jautājumiem.