Īrisu šķirnes izvēle savam dārzam

Bārdainie īrisi ir ļoti populāra kultūra gan pasaulē, gan Latvijā. Pēc maniem aptuveniem aprēķiniem, Latvijā aktīvā audzēšanas apritē varētu būt ap 1000 bārdaino īrisu šķirņu, pasaulē vēl desmitām reižu vairāk.

(Šajā rakstā minu tikai bārdainos īrisus, t.i. : augstie bārdainie īrisi – TB (Tall Bearded), augums virs 70 cm, vidējie bārdainie īrisi – IB (Intermediate Bearded), augums no 40 līdz 70 cm, zemie bārdainie īrisi – SDB un MDB (Standart Dwarf Bearded un Miniature Dwarf Bearded), augums zem 40 cm.Vēl viena interesanta grupa – apmaļu īrisi – BB (Border Bearded), kuri faktiski ir zemāka auguma augstie īrisi, augums līdz 70 cm.)

 Kā lai dārzkopis – amatieris, daiļdārznieks vai iesācējs kolekcionārs neapmulst milzīgā piedāvājuma priekšā? Gribu dalīties dažās atziņās un pārdomās, kuras varētu palīdzēt izvēles procesā, varbūt atturētu pirkt „kaķi maisā”, atrast sev, savam dārzam, kolekcijai vēlamāko un piemērotāko šķirni.

Izvēles pamatprincipi

Milzeņus vai pundurus? Gaumes ir dažādas. Vēl joprojām ir „gigantomāni”, kurus piesaista tikai liela auguma un milzīgu ziedu šķirnes. Diemžēl, daudzi nepadomā par Latvijas mainīgajiem laika apstākļiem, kaut jau vairākus gadus  jūnijā, tieši augsto īrisu ziedēšanas laikā, esam piedzīvojuši lietusgāzes un brāzmainu vēju. Pēc šādām atrakcijām tieši milzeņi ir tie, kuri atrodami „ar seju dubļos”. Domājošs dārzkopis atradīs savā dekoratīvajā vai kolekcijas stādījumā vietu visdažādākā auguma īrisiem, bet atklātam laukam izvēlēsies vidēja auguma šķirnes ar stingriem, noturīgiem ziedkātiem un bieziem, izturīgiem ziediem.

Ziedēšanas perioda pagarināšana. Ja esam iemīļojuši un rūpīgi kopuši kādu puķu kultūru, tad, protams, vēlamies būt ar to kopā un priecāties par pasakainiem ziediem pēc iespējas ilgāk. Pareizi izvēloties īrisu šķirnes, tie var būt mūsu dārzu karaļi pat 2 mēnešus. Siltā pavasarī pirmie miniatūrie īrisi var uzziedēt pat aprīļa beigās, tiem seko citi zemie, maija beigās sāk ziedēt vidējie, tad augstie, kuru vēlīnākās šķirnes var uzziedēt tikai ap Jāņiem un vēlāk. Ja audzējam tikai augstos īrisus, arī tad ir svarīgi izvēlēties gan agrīnas, gan ļoti vēlīnas šķirnes, lai īrisu ziedi priecētu acis visu jūniju.

Šķirnes izturība un audzelība. Mēs atrodamies Latvijā ar tās bargajām, bieži nepastāvīgajām ziemām, kurās pēc atkušņiem var sekot stiprs kailsals, tātad esam īrisu audzēšanas riska zonā. Katram kolekcionāram krājumā būs šausmu stāsti par ļoti gribētām, ilgi meklētām un par bargu naudu iegādātām šķirnēm, kuras neglābjami gājušas bojā jau pirmajā vai otrajā ziemā. Tā gadās. Nereti šķirnes izdzīvo, bet tām regulāri izsalst ziedpumpuri, tādēļ ziedus varam sagaidīt varbūt reizi 3 gados. Arī tā gadās. Visvairāk cieš kolekcionāri, kuri pasūta jaunāko šķirņu stādus no pasaules vadošajām firmām, tās, protams, atrodas īrisu audzēšanai piemērotākajās vietās: Kalifornijā, Oregonā. Paiet vismaz 3 gadi, līdz varam būt droši, ka izdzīvojušās šķirnes ir aklimatizējušās un būs piemērotas Latvijas dārziem. Izvēloties šķirni, informācija par tās augšanas potencēm un ziedēšanas bagātību ir ļoti būtiska! Tas gan galvenokārt attiecas uz augstajiem īrisiem, vidējie un zemie ir ziemcietīgāki un audzelīgāki. Vietējās selekcijas šķirnes ir krietni izturīgākas, kā sīki sēklaudzīši izgājušas dabīgo atlasi, pēc tam selekcionāra atlasītas, pārbaudītas un pavairotas apstākļos, kādos turpinās augt uz ziedēt. Pagaidām gan to vēl nav visai daudz.

Ziedu dekoratīvās īpašības vairāk gan ir individuālās gaumes lieta, bet nereti šis kritērijs ir noteicošais šķirnes izvēlē, neņemot vērā visu iepriekš sacīto. Man patīk, es gribu, un nestāstiet man, ka tā tur ir līdzīga, bet labāk aug!

Īrisu kultūra ir nogājusi garu attīstības ceļu no šķirnītēm, kuras vēl varam sastapt vecmāmiņu dārzos vai vecos parkos, līdz mūsdienu ziedu fantastiskajām formām un krāsām. Pagājušā gadsimta 70. un 80. gadi bija laiks, kad intensīva selekcijas darba rezultātā krasi palielinājās ziedu lielums, uzlabojās to forma, veidojās kruzuļojums, nākošās divas desmitgades ienesa ziedos jaunas krāsas, krāsu salikumus un rakstus, kontrastainas bārdiņas, zonālos plankumus, dažādu krāsu apmales, tīklotus zīmējumus uz ziedlapām, radās plašs klāsts tā saucamo „ragaino” īrisu. Šodien jebkurš īrisu mīļotājs var atrast savai gaumei atbilstošu ziedu – no spilgtām, tīrām krāsām līdz neparastu, it kā pat nesaskanīgu un eksotisku krāsu sajaukumiem.

Kādas ir iespējas atrast izsmeļošu informāciju par īrisu šķirnēm?

  1. Visplašāko informāciju, attēlus, šķirņu aprakstus, selekcionāru un audzētāju diskusijas, firmu katalogus var atrast pasaules tīmeklī – internetā.
  2. Latvijā izdotos īrisu katalogos ar šķirņu aprakstiem un fotogrāfijām.
  3. Īrisu ziedu izstādēs.
  4. Kolekciju dārzu apmeklējumos.

Internetā  katram interesentam noderīgākais resurss būtu pasaules vadošās īrisu audzētāju apvienības American Iris Society (AIS) vietne, kurā var atrast izsmeļošu informāciju par apbalvotajām īrisu šķirnēm, ikgadējo aptauju rezultātus, norādes uz reģionālo biedrību un klubu, kā arī komercfirmu lapām. Interesants un daudzsološs jauns projekts – tiešsaistes īrisu enciklopēdija, pašlaik tā vēl tikai top, bet jau tagad tajā var atrast konkrētu informāciju par daudzām šķirnēm, arī ziedu foto (http://wiki.irises.org/bin/view).

Ļoti aktīva un daudzpusīga īrisu tēmas apspriešana norisinās īrisu forumā vietnē GardenWeb (http://forums.gardenweb.com/forums/iris/). Protams, lai pilnvērtīgi izmantotu šos resursus, bez angļu valodas neiztikt. Daudzi pasaules īrisu audzētāji savu ziedu foto albumus ievieto publiskai apskatei vietnē webshots.com, piemēram, mani albumi: http://community.webshots.com/user/laimonz

Protams, interneta publikāciju, it sevišķi komeraudzētāju katalogu informācija, jāvērtē kritiski. Neviens jau savā katalogā nerakstīs, ka šķirne neaug, nevairojas, slimo. Arī fotogrāfijām ne vienmēr var uzticēties,tās var būt pārāk sīkas, nekvalitatīvas vai arī gluži otrādi – veiksmīgi uzlabotas. Iespējams gūt tikai vispārēju priekšstatu par krāsojuma tipu, ziedu formu, kruzuļojumu. Neatradīsim arī atbildi uz galveno jautājumu – kā šķirne jutīsies Latvijas apstākļos.

Latvijā izdotie katalogi dod ieskatu aktuālajā šķirņu piedāvājumā, sniedz īsus aprakstus, diemžēl, izdevumu nelielā apjoma un krāsaino iespieddarbu dārdzības dēļ, krāsainās ziedu fotogrāfijas ir apskatāmas tikai mazai daļai piedāvāto šķirņu. Šobrīd plašākie un nopietnākie katalogi ir: četru kolekcionāru un selekcionāru kopējais katalogs „Laimonis un draugi. Īrisi”, kurā katru gadu var atrast ap 500 visu grupu bārdaino īrisu aprakstus, selekcionāres Ilgas Vinķeles īrisu katalogs un īrisu sadaļa dārzu centra „Hedera” dekoratīvo augu katalogā.

Īrisu izstādes sniedz lielisku iespēju katram interesentam iepazīties gan ar jaunākajām un ne tik jaunām ārzemju selekcionāru šķirnēm, gan vērtēt pašmāju selekcionāru darbus. Labāk vienreiz ieraudzīt, nekā lasīt aprakstus un piepūlēt iztēli. Plašākajās izstādēs, it sevišķi ikgadējā īrisu ziedu izstādē Latvijas Dabas muzejā, tiek demonstrēti vismaz 200 augsto īrisu šķirņu ziedi, ir no kā izvēlēties. Vai izstādē varam iegūt pilnīgu informāciju, lai droši teiktu: „Jā, šī šķirne ir kā radīta manam dārzam!”? Diez vai... Izstādē varam subjektīvi novērtēt ziedu, konstatēt, patīk vai nepatīk, sajūsmina vai atstāj vienaldzīgu. Varam paiet garām un nepamanīt izcilu šķirni, jo tās krāsa mākslīgajā apgaismojumā tiek „noēsta” (gandrīz visu izstāžu nelaime, īrisu ziedi savu īsto krāsu un mirdzumu parāda tikai saules gaismā, zieds var atstāt ļoti atšķirīgu iespaidu uz skatītāju arī atkarībā no diennakts stundas, rīta, pusdienas un vakara saulē viens zieds var atklāt tik dažādas atšķirīgas nianses... ). Varam ierakstīt savā piezīmju grāmatiņā lieliem burtiem kā absolūti nepieciešamu kādu interesantu šķirni, vairākus gadus neatlaidīgi meklēt tās stādus, apvainoties uz audzētājiem, ja neizdodas iegādāties, nezinot, ka šis īriss ir nīkulis, kurš dārzā tik tikko velk dzīvību, slimo, nevairojas. Tātad, atgriežamies pie svarīgā jautājuma – vai izstādē varam redzēt un uzzināt, kā mūsu izvēlētā šķirne uzvedīsies dārzā? Netieši varam. Ja esam pastāvīgi izstāžu apmeklētāji, redzam interesējošās šķirnes ziedus regulāri, pamanām, ka tie labi zied vairākiem kolekcionāriem, tad varam būt droši, ka ar šo šķirni problēmu nebūs. Parasti uz izstādi tiek nesti ziedi jau pietiekoši pavairotām šķirnēm. Arī izstādes konsultants savas kompetences robežās var pastāstit šo to noderīgu par šķirņu īpatnībām.

Kas paliek aiz kadra? Izstādē  mēs nevaram neko uzzināt par īrisu cera kopskatu, ziedēšanas bagātību, šķirnes veselību, pavairošanās spējām. To varam redzēt un novērtēt tikai dabā.

Kolekcijas dārzā. Latvijā ir vairāki populāri un apmeklēti citu ziedu kultūru – dienliliju, dāliju apskates dārzi. Apmeklētājiem atvērts īrisu kolekcijas dārzs sniegtu lielisku iespēju ieraudzīt un objektīvi novērtēt īrisu šķirnes to dabiskajā vidē. Tikai tā iespējams redzēt un saprast, kas vērtīgāks un noderīgāks – izstādē pamanītā milzeņa vientuļais ziedkāts, bet varbūt tomēr ziediem pārklātais vidējā īrisa cers. Krāsu spēle saules gaismā, smaržu mākonis pār lauku, līdzīgie, tomēr atšķirīgie lapu zaļie zobeni, vietējās šķirnes sakuplojušais cers blakus vārgam viesim no Kalifornijas – tā ir informācijas plūsma, kuru nevar iekonservēt fotoaparāts, to nav iespējams aprakstīt  skopās rindās katalogā. ASV un Eiropas lielākie īrisu audzētāji un selekcionāri īrisu ziedēšanas sezonā noteikuši konkrētus laikus apmeklētājiem, ļauj staigāt, pētīt, fotogrāfēt, tiesa, parasti tikai speciālā ekspozīcijas dārza daļā, ne ražošanas stādījumos. Arī es jau sen domāju par īrisu dārza atvēršanu apmeklētājiem, iesākumā vismaz dažas atvērto durvju dienas sezonā.

Cerībā, ka kādreiz īrisu fantastiskie ziedi būs redzami pie katras mājas, to skaistums mūs glābs no drūmām domām, palīdzēs pārdzīvot problēmas,

 

Laimonis Zaķis

Selekcionārs

 

Atpakaļ Ievietots 17.04.2010, 17:25

staads staadu iestadits