Kādi ir modernie lielziedu īrisi? Jaunākās selekcijas tendences

Jebkura populāra ziedu kultūra nemitīgi progresē. Īrisi nav izņēmums. Pēdējās desmitgadēs atsevišķu selekcionāru veiksmīgi atradumi ātri vien tiek kolēģu novērtēti un izmantoti tālākā selekcijas darbā. Vairākas unikāla krāsojuma šķirnes, kuras parādījās deviņdesmitajos gados, tolaik būdamas retas un krasi atšķirīgas no apritē esošajām, piesaistīja daudzu selekcionāru interesi, tika iekļautas selekcijas programās, tagad to pēcnācēji parādās katalogos, izstādēs, kolekciju dārzos, pārsteidzot un priecējot skatītājus.

Mēģināšu sistematizēt jaunākās krāsu tendences.

  • Zonālie plankumi ziedos. Ja agrāk ziedi ar gaišām ziedlapām un tumšu apmali bija viena tipa, kuru pēc klasifikācijas apzīmē plicata, tad tagad plaši izplatās šķirnes, kuras šim tipam ģenētiski neatbilst. Lielāks vai mazāks plankums it kā izspiež pamatkrāsu no apakšējo ziedlapu centra, tas var būt gan neliels, iesvītrots plankumiņš pie bārdiņas, gan aizņemt pusi ziedlapas vai pat atstāt pamatkrāsu tikai pašā ziedlapas apmalītē. Pazīstamākās šī tipa šķirnes ir ‘Starship Enterprise’, ‘Last Laugh’, ‘Gipsy Lord’, ‘Rio’, arī it kā plicata ‘Bold Vision’, ‘Queen’s Circle’, ‘Clotched in Glory’, ‘Aurelie’, ‘Fabuleux’.
  • Progresē luminata tipa ziedi. Uz balta, sārta, rozā vai dzeltena fona zilo vai violeto toņu tīklveida zīmējums, iesvītrojums, punktējums – to apzīmē kā luminata krāsojuma tipu. Var būt kombinēts ar plicata tipu. Agrāk mūsu dārzos reti sastopams, tagad šķirņu kļūst arvien vairāk, to īpatnējā pievilcība iekaro kolekcionāru sirdis. Īpaši nopelni šo šķirņu veidošanā selekcionāram Kītam Kepelam (Keith Keppel). Audzējam: ‘Fancy Woman’, ‘Entangled’, ‘High Master’, ‘Cimarron Trail’, ‘Telephaty’ u.c.
  • Jauni krāsojuma tipi, kuri teorētiski būtu pieskaitāmi augstāk minētajiem. Dažādu toņu violets dzīslojums uz balta fona, kuru apņem dzeltena apmalīte, raksturīgs veselai rindai selekcionāra Ernsta (Rick Ernst) šķirņu, to kopējais sencis – šķirne ‘Wild Jasmine’. Latvijā jau aug ‘Carnival Ride’, ‘Phoebe’s Frolic’, ‘Ring Around Rosie’, ‘Whispering Spirits’. Vēl jāpiemin unikālās Pola Bleka (Paul Black) šķirnes ‘Wild Angel’ un ‘Scatterbrain’. Ar līdzīgu zīmējumu, bet citu izcelsmi pazīstamas Džozefa Gio (Joseph Ghio), Terija Aitkena (Terry Aitken) un vēl dažu selekcionāru šķirnes, piemēram, ‘Expose’, ‘Puccini’, ‘Magic Happens’, ‘Concession’.
  • Neparastas, pārplūstošas krāsas, īpatnēju, it kā nesavienojamu toņu kopums vienā ziedā. Brūni pelēkie pasteļtoņi šķirnes ‘Guatemala’ziedā, zilgans tonējums uz maigi lavandsārtā ‘Stop Flirting’ ziedlapām,  varenais ‘Shadow Warrior’ ar violetu plankumu uz dzeltenām ziedlapām, ‘Berry Scary’ ar savu mistiski pasteļvioleto krāsu un milzīgo purpurvioleto plankumu, fantastiskais bambusa brūnganais „Bamboo Shadows’ ar zilgani tonēto ziedlapu centru – šo neparasto krāšņumu var novērtēt tikai dārzā.
  • Gaišās apmalītes ap tumšajām ziedlapām kļūst arvien izteiktākas, kontrastainākas, platākas. Raksturīgas daudzām Austrālijas selekcionāra Barry Blyth šķirnēm: ‘Ancient Echoes’, ‘Indulgence’, ‘Glamour Pants’ un jaunums – ‘Rogue Trader’.
  • Apgriezto (reverso) divtoņu šķirnes arī vēl nesen bija retums. Ilgus gadus divtoņu un divkrāsu šķirnēm bija bija raksturīgas tikai tumšākas apakšējās ziedlapas un gaišākas augšējās. Lai izmainītu šo toņu attiecību uz pretējo, selekcionāri veltīja tam daudzu gadu darba. Pirmās reversās šķirnes tika iegūtas zilo toņu gammā. Latvijā pirmā šķirne, ko iepazinām, bija ‘Edge of Winter’. Tagad jau ir vairākas šķirnes, kuru tumši zilās augšējās ziedlapas kontrastē ar praktiski baltām apakšējām. Pirmā jāmin Daika medaļu saņēmusī šķirne ‘Crowned Heads’, vēl efektīgi izskatās sķirnes ‘Brussels’, Wintry Sky’, ‘Alpenview’, ‘In Reverse’ un citas. Apvērsumu selekcijā radīja izcilā Kepela šķirne ‘Fogbound’. Krustojot to ar jau minētajām, kā arī citu krāsu – sārtajām, ceriņrozā, dzeltenajām šķirnēm, apgriezto divtoņu šķirnes tika iegūtas arī pārējo krāsu īrisu ziedos. Mums pazīstamākās ir ‘Belgian Princess’, ‘Modern Woman’, ‘Half Dollar’, ‘Opposing Forces’, ‘Romancer’, ‘Romantic Melody’ u.c.
  • „Lauztās” krāsas (broken color) mūsu kolekcionāru vidū nav populāras, jo ziedi ar neregulāriem iesvītrojumiem un lāsumiem pārāk atgādina vīrusslimu tulpju ziedus. ASV ir cits uzskats, ir pat firma „Zebra Gardens”, kurā selekcionārs Kaspereks ( Brad Kasperek) strādā tikai ar šādiem īrisiem. Latvijā redzētas šķirnes ‘Gnus Flash’, ‘Nigerian Raspberry’ un vēl dažas.

Ziedu formas, kruzuļojums, bārkstojums

  • „Ragainie” īrisi. Īrisu grupa komerckatalogos (tā nav botāniskā klasifikācija), tiek saukti arī par kosmiskā laikmeta īrisiem (Space Age Iris). Šīm šķirnēm raksturīgi, ka bārdiņas gals atrāvies no ziedlapas plātnes, veidojot „ragu”, dažreiz vēl tā galā papildus izaugumu – „karotīti”vai „karodziņu”. Vēl samērā nesen bija reta eksotika, tādi eksemplāri izstādēs tika pētīti un pat aptaustīti. Tagad jau diezgan plaši sastopami mūsu dārzos, gandrīz katram pasaulē pazīstamam selekcionāram izveidotas vairākas šīs īpatnējās  šķirnes, ir pat liela firma „Sutton’s Gardens”, kura specializējais tikai „ragaino” īrisu veidošanā. Trūkums, ka ne visai labvēlīgos augšanas apstākļos „rags” var neattīstīties vai parādīties tikai atsevišķos ziedos. Klasiskas „ragainās” šķirnes ‘Thornbird’, ‘Mesmerizer’, ‘Holy Fire’, ‘Power Point’ un daudzas citas.
  • Superkruzuļojums un bārkstojums  raksturīgs ļoti daudzām jaunākajām īrisu šķirnēm. Ja pārskata pēdējās desmitgades jaunumus, jāsecina, ka šķirnes ar pilnīgi gludām ziedlapām kļuvušas par lielu retumu.. Izcili kruzuļotas šķirnes radījis Kīts Kepels, piemēram, ‘Paris Fashion’, ‘Venetian Glass’, ‘Royal Sterling’ un daudzas citas. Ļoti dziļi viļņots, „burbuļains” kruzuļojums raksturīgs Džozefa Gio selekcionāra rokrakstam. Ar nepacietību gaidu uzziedam viņa izcilo balto šķirni ‘Forever Blowing Bubbles’. Viņš radījis visvairāk sārto šķirņu ar šāda tipa kruzuļojumu. Zilo un zilivioleto šķirņu grupā viskruzuļotākā varētu būt ‘First Wawe’, ar savu kruzuļojumu pārsteigs ikvienu arī šķirnes ‘Sea Power’, ‘Rippling River’, arī jaunums – ‘Baltic Sea’. Visas minētās šķirnes ar izteiksmīgi, dziļi viļņotām ziedlapu apmalēm. Otrs kruzuļojuma tips, ko varētu nosaukt par bārkstojumu, ir smalki burbuļotas ziedlapu apmalītes ar smailiem izaugumiem. Tas gan nav tulpju šķeltais bārkstojums, bet rada līdzīgu efektu. Tālajos septiņdesmitajos gados kolekcijās izplatītākā bija šāda tipa šķirne ‘Rippling Waters’. Vēlāk parādījās baltā ‘Laced Cotton’, tad ‘Queen of Angels’, kura joprojām ir kolekciju lepnums. No jaunākajām jāmin ‘Fancy Stuff’, ‘Super Model’. Vēl solis uz priekšu ir abu šo kruzuļojumu tipu apvienojums vienā ziedā. Visspilgtāk tas izpaužas fantastiskajā šķirnē ‘Decadence’ (B.Blyth), kā arī vairākās citās šī Austrālijas selekcionāra šķirnēs, ‘Decadence’ radiniecēs un pēcnācējās.

Lai veiksmīgi strādātu īrisu selekcijā, rūpīgi jāseko visam jaunākajam īrisu pasaulē, jāpamana un ātri jāiekļauj savā selekcijas programā tādi jaunumi, kuri var kardināli mainīt šīs ziedu kultūras attīstību nākotnē.

 

L.Zaķis,

selekcionārs

 

Atpakaļ Ievietots 25.04.2010, 18:05

staads staadu iestadits